Stihovi i glas uvijek stopljeni u divnu harmoniju već desetljećima osvajaju svakog tko sluša njihove pjesme u kojima uvijek odzvanja fina nostalgija. Uz njih su odrastale generacije, odrastaju i danas, a nitko bolje od nota i pjesama ne može pokrenuti priču o Parnom Valjku. Često su tokom bogate karijere znali da kada se svjetla pozornice ugase, ostaju oni i publika i tada su vjerovali da na koncertima neće morati u svakom trenutku pjevati, pjevat će oni koji ih vole. A njih je uvijek bilo mnogo. Na početku karijere nisu ni slutili da će bend uspješno trajati desetljećima i da će ih pjesme odvesti u povijest glazbe koja se ne može zamisliti bez njih. Ni kritika ih nije voljela, ali što je kritika mogla naspram izvanvremenskih pjesama koje su im osigurale vječno mjesto na pozornici. Sjećali su se kasnije da su svirajući kao predgrupa YU Grupi na koncertima povodom obilježavanja pet godina njihovog postojanja, željeli samo da i Parni Valjak traje, bar toliko. Slutili su ipak da će pobjeda biti njihova, u osamdesetim i devedesetim godinama ostvarile su se želje, albumi su postajali zlatni ili platinasti, a ukupna naklada broji se u milijunima.

Danas se zna da je Parni Valjak, jedan od najvećih odnosno najpopularnijih pop rock bendova, osnovan 1975. godine kada se razišla Grupa 220. Na sceni su do danas, s malom pauzom koja je bila 1988. godine i onom četvorogodišnjom, od 2005. do 2009.

Prvu postavu činili su Husein Hasanefendić-Hus (solo gitara, akustične gitare i vokal), Aki Rahimovski (vokal i klavijature), Srećko Antonioli (bubnjevi, udaraljke i prateći vokal), Zlatko Miksić Fuma (bas gitara) i Jurica Pađen (solo gitara, akustične gitare i vokal). Pokrenuli su val nastanka rock i pop-rock bendova.

Godine 1976. objavili su prvi studijski album Dođite na show s kojeg se izdvajaju pjesme Predstavi je kraj i Prevela me mala žednog preko vode, da bi drugi album iduće godine pod nazivom Glavom kroz zid donio pjesme Lutka za bal i Kravata oko vrata.

Zatim su Hus i Aki otišli u vojsku pa grupa nije djelovala u tom razdoblju, a tijekom pauze napustio ih je Jurica Pađen koji je potom osnovao grupu Aerodrom. Kada su se Hus i Aki vratili iz vojske počeli su raditi s Branimirom Johnnyjem Štulićem. Iako su surađivali samo dva tjedna, nakon čega je Štulić osnovao Azru, ostali su u dobrim odnosima tako da je Hus bio producent Azrinog prvog singla s pjesmama Balkan i A šta da radim. Mnogo je onih koji su dolazili i odlazili u grupu, no Parni Valjak je sa svim suradnicima ostajao u dobrim odnosima.

Ubrzo im se priključuju bubnjar Ivan Piko Stančić i gitarist Zoran Cvetković Zok te objavljuju treću ploču pod nazivom Gradske priče. Na njoj se nalazi i Johnnyjeva pjesma Jablan, a ističu se i Ulične tuče i Stranica dnevnika. Album postiže veliki uspjeh te Valjak objavljuje i englesku verziju pod nazivom City Kids.

Album koji je Parni Valjak predstavio javnosti na najbolji mogući način objavljen je krajem 1980. godine pod nazivom Vruće igre. Odmah su se izdvojili hitovi Neda, Javi se, Ona je tako prokleto mlada, Kad Miki kaže da se boji te Ne udaraj me nisko. Na tom albumu su sudjelovali i novi gitarist i saksofonist Rastko Milošev, basist Srećko Kukurić te bubnjar Paolo Sfeci.

Album Vrijeme je na našoj strani donosi pjesme Kao ti, Staška, Moje dnevne paranoje te Djevojčice ne… i Ako želim. Godine 1982. objavili su prvi live album Koncert, a zatim i novi studijski album Glavnom ulicom.

Na albumu Uhvati ritam gosti su bili Zoran Kraš, Momčilo Bajagić Bajaga, Dejan Cukić i Dražen Vrdoljak, a nakon objavljivanja kompilacije Parni valjak 1985. godine nastaje još jedan album, Pokreni se. Na tom albumu su gostovali Margita Stefanović iz Ekatarine Velike, Miroslav Sedak Benčić, te Drago Mlinarec.

Live album E = mc2 našao se pred publikom 1986. godine, a Valjak zatim objavljuje još jedan, Anđeli se dosađuju? koji donosi antologijski hit Jesen u meni, objavljen još 1985. godine na kompilaciji Yu Rock Misija – Za Milion godina. Nakon toga Parni Valjak odlazi na turneju Jesen u meni, a Jugoton objavljuje VHS zapis pod nazivom Koncert, upravo s te turneje koja je završena velikim besplatnim koncertom na Trgu bana Jelačića (tada je to bio Trg Republike) u Zagrebu, na kojem je bilo gotovo sto tisuća obožavatelja.

Nastavljen je kontinuitet izdavanja albuma pa tako Sjaj u očima donosi pjesmu koja je i danas veliki hit Moja je pjesma lagana, a tu je uspješna bila i obrada Drage Mlinarca, Uvijek kad ostanem sam. Nastupaju na koncertu Zagreb rock forces koji je održan u velikoj dvorani Doma sportova na kojem su nastupale tada najveće zagrebačke rock skupine, a Parni Valjak dočekan je kao najpopularniji.

Godine 1990. Parni Valjak objavljuje album Lovci snova s pjesmama Godine prolaze, Suzama se vatre ne gase, Ima dana, Samo san, da bi naredne godine objavili i treći live album pod nazivom Svih 15 godina. Pridružuje im se jedan od najboljih hrvatskih gitarista Marijan Brkić Brk.

Za album Buđenje Valjku je dodijeljeno čak 7 diskografskih nagrada Porin, da bi 1995. godine svjetlo dana ugledao najprodavaniji hrvatski live album Bez struje – Live in ZeKaeM koji je snimljen u Zagrebačkom kazalištu mladih. Iste godine, povodom 20. rođendana, rasprodali su Dom sportova, a na koncertu su ih kao gosti podržali Dražen Vrdoljak, Oliver Dragojević, Kristina Tina Kresnik i Dado Topić.

Godine 1997. objavljuju album Samo snovi teku uzvodno, a publika odmah prihvaća pjesme koje se vrte na svim radio postajama – Dok je tebe, A gdje je ljubav, Ja još čekam.

Ponovno ih je okupila turneja Karlovačko live, odnosno izvršni producent Darko Hlupić. Za tu priliku snimili su nove pjesme, Nakon svih godina i To sam stvarno ja. Ostao je podatak koji svjedoči o velikom uspjehu, napunili su devet dvorana u najvećim gradovima Hrvatske – oboren je rekord Zagrebačke arene, koncert u Varaždinu je bio vrlo posjećen, pa najavljuju još dva koncerta, u Bjelovaru i Čakovcu. Turneja je zatim nastavljena u Sloveniji i BIH.

U ljeto 2010. godine objavljuju pjesmu Stvarno nestvarno kojom najavljuju novi album. Krajem ljeta 2010. najavljuju i veliki koncert u beogradskoj Areni za 16. listopada te godine. Bio je to prvi koncert nakon 22 godine koji je rasprodan za mjesec dana. Organiziraju još jedan nastup dan kasnije koji je također bio rasprodan u rekordnom roku. Ta dva koncerta posjetilo je preko 44.000 ljudi. Ogroman uspjeh u Beogradu inspirirao ih je da organiziraju spektakl i na Novosadskom Spensu 17. prosinca 2010. godine. Publika i mediji su ih dočekali raširenih ruku, s velikom željom da ih vide i čuju, sretni zbog njihovog povratka. Pričalo se da su na te koncerte roditelji dovodili svoju djecu kako bi čuli Parni Valjak, a onda su ostajali iznenađeni kada su shvatili da nove generacije pjevaju njihove pjesme, od početka do kraja.

Sredinom 2011. godine objavljen je novi album pod nazivom Stvarno nestvarno. Uslijedila je velika turneja po Hrvatskoj pod nazivom Vjeruj, tu sam čovjek!, dva akustična koncerta u beogradskom Sava centru koja bivaju rasprodana u rekordnom roku, pa dogovaraju još tri koncerta uzastopno na istom mjestu. Ubrzo nakon toga najavljuju koncert na Spensu, u Novom Sadu.

Željeli su uspostaviti kontakt i s novim generacijama te su vrlo brzo i lako prihvatili komunikaciju s njima putem društvenih mreža. Objavili su album u elektroničkom obliku koji sem uz pomoć bar koda s koncertnih ulaznica, mogao preuzeti s njihove web stranice.

Početkom 2013. godine objavljuju singl Samo da znaš koji je najavio album Nema predaje, čije je luksuzno limitirano izdanje objavljeno 10. lipnja, a zatim je objavljen i dvostruki LP. Promocija albuma održana je specijalnim Facebook koncertima u zagrebačkoj Tvornici kulture te beogradskom Domu Omladine, a ulaznice za koncert, koje su bile besplatne, mogle su se nabaviti isključivo preko službene Facebook aplikacije.

Godine 2013. promovirali su i spot za drugi singl s albuma, Tanki živci te dobivaju Fender Mega muzika nagradu za najbolji bend. Dobili su i Nagradu Grada Zagreba za najviše zasluge u promociji društvenog života u gradu. Rastko Milošev Ras koji je s nepunih 18 godina, 1979. postao gitarist Valjka, s kojim je snimio njihove najpoznatije albume, preminuo je 2014. godine. Dvije godine nakon što su objavili album Nema predaje, u lipnju 2015. godine opet su iznenadili i obradovali publiku novim singlom i spotom Samo ti (Norma Belle) koji najavljuje proslavu 40. godišnjice velike diskografske i glazbene karijere. Pjesmu su snimili u RSL studiju u Novom Mestu, a autor pjesme je Husein Hasanefendić Hus. Parni Valjak je oduševio publiku na Splitskom festivalu 2015. sudjelujući na tradicionalnoj večeri na Prokurativama. Koncert je bio pun emocija, uspomena i sretnih trenutaka, podij na kojem su svi zaplesali. Publika širom regije složila se Parni Valjak zvuči bolje nego ikad!

Sve do danas Parni valjak uspješno je održao niz turneja, a s kojim su obišli i brojne države izvan Europe. Godine 2018. publiku razveseljavaju novim studijskim albumom “Vrijeme” koji je kasnije objavljen i na vinilu. Valjak je proglašen najboljom grupom 2018. godine, a album je osvojio i srca publike, ali i kritike te je dugo boravio na listi najprodavanijih izdanja u Hrvatskoj došavši i do prvog mjesta gdje se nalazio tjednima. Dobitnici su i Porina za pjesmu Vrijeme, a te godine njihov koncert iz Pulske arene također je nagrađen Porinom. Album im je donio još nekoliko nominacija.

Press Photo

cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail