Razni izvođači

Zlatne godine zagrebačke opere, električne snimke (1927.-1931.)

Poslušajte
Itunes Amazon Deezer Webshop

Album “Zlatno doba Zagrebačke opere” oživljava glasove slavnih opernih prvaka s kraja 20-ih i početka 30-ih godina prošloga stoljeća koji su nastupali u Zagrebačkoj operi i snimali za prvu hrvatsku tvornicu gramofonskih ploča Edison Bell Penkala.

Tvornica Edison Bell Penkala d.d. osnovana je hrvatsko-engleskim kapitalom 15. listopada 1926. Proizvodnja gramofonskih ploča i uprava bili su u Zagrebu, Branimirovoj ulici 43, a studio za snimanje u tadašnjoj Nikolićevoj ulici 7. Danas je ondje Zagrebačko kazalište mladih. Prije početka proizvodnje Edison Bell Penkala je u prosincu 1926. otvorio u Zagrebu u Ilici 5 u Oktogonu prvu suvremenu specijaliziranu prodavaonicu gramofona i ploča u ovom dijelu Europe. Prve šelakove gramofonske ploče proizvedene u tvornici u Branimirovoj ulici bile su predstavljene početkom rujna 1927. na Zagrebačkom zboru (danas Zagrebački velesajam). U katalogu gramofonskih ploča Edison Bell Penkale nalazimo ploče s narodnom, zabavnom, opernom i operetnom glazbom te govornim šaljivim programima. U opernom programu snimale su se arije iz hrvatskih, francuskih, njemačkih, ruskih i talijanskih opera u izvedbi solista opere Narodnog kazališta u Zagrebu.

Croatia Records proizvela je krajem veljače 1995. dvije LP gramofonske ploče pod naslovom “Zlatne godine zagrebačke opere, električne snimke (1927. -1931.)”. To su ujedno bile i posljednje gramofonske ploče proizvedene u Croatia Recordsu, ali nikad nisu objavljene. Program je odabrao i popratni tekst napisao ugledni glazbeni urednik Hrvatskog radija i veliki poznavatelj Zagrebačke opere, danas pokojni Branko Polić (1924. – 2014.). Croatia Records sada objavljuje taj program na dva CD-a. Prvi solisti Zagrebačke opere koji su stali pred mikrofon u studiju Edison Bell Penkale 1927. bili su bas Aleksandar Griff i njegova supruga altistica Marta Pospišil te Marko Vušković. Osim solista raznih nacionalnosti koji su bili angažirani u Zagrebačkoj operi posebno valja istaknuti dvojicu rođenih Zagrepčana, pjevače s međunarodnim ugledom, tenora Pavla Mariona Vlahovića i baritona Dragu Hržića. Ovaj niz zlatnih glasova na gramofonskim pločama završava snimkom baritona Lea Mirkovića iz 1931. Nažalost došla su nepovoljna vremena zbog svjetske gospodarske krize koja nisu mimoišla ni diskografiju te se snimao i proizvodio samo onaj program koji je donosio zaradu. Edison Bell Penkala pao je 1937. pod stečaj i nikada se nije iz njega izvukao. Proizvodnja je prekinuta krajem 1939. Ostatak ploča sa skladišta se dalje prodavao u zagrebačkim prodavaonicama ploča.

Na albumu su osim gore navedenih predstavljeni pjevači Rudolf Bukšeg, Nikola Cvejić. Rudolf Ertl, Zlata Gjungjenac Gavella, Josip Križaj, Josip Rijavec, Mario Šimenc, Tinka Wesel Pola i Zdenka Zika arijama iz opera Rossinija, Bellinija, Verdija, Cillea, Leoncavalla, Puccinija, Giordana, Bizeta, Gunoda, Offenbacha, Delibesa, Saint-Saënsa, Halévyja, Thomasa, Wagnera, Musorgskog, Čajkovskog i Zajca.
Ovaj album s restauriranim snimkama vrhunskih solista Zagrebačke opere s kraja 20-ih i početka 30-ih godina 20. stoljeća nadasve je vrijedan dokument hrvatske glazbene baštine i hrvatske diskografije koje se na suvremenim tonskim nosačima predstavljaju današnjoj publici.

cool good eh love2 cute confused notgood numb disgusting fail